Září – měsíc prevence rakoviny děložního čípku. Druhu rakoviny, která by nemusela být… 

Rakovina děložního čípku, druh rakoviny, který sice není již tak četný jako dříve, ale přesto tuto diagnózu ženy stále slýchají. Přitom se jedná o druh, který by vlastně nemusel být. Jedná se totiž o onemocnění, kde je znám průvodce papillomavirů (HPV) i přednádorové změny. Díky tomu je možné onemocnění prevenovat a očkovat. Dobrou zprávou ale je, že když se onemocnění zachytí včas, je velká šance na úspěšnou léčbu.

Co nás může ochránit?

HPV virů je kolem stovky a mohou způsobovat několik druhů rakoviny. Až 80% populace se s tímto virem v životě setká, ale ve většině případů je eliminován imunitním systémem.

V prevenci vzniku rakoviny děložního čípku pomáhají pravidelné gynekologické kontroly a odběry cytologie. Každá žena má nárok na preventivní prohlídku jednou za rok. Češky kontroly v porovnání s některými evropskými státy tolik nezanedbávají, ale platí, že mladší ženy na preventivní prohlídky docházejí pravidelněji než ty nad 40 let, a zejména nad 50 let ženy. 

Prohlídky jsou přitom velmi důležité, při vzniku rakoviny děložního čípku hraje roli genetika, ale také fakt, zda je žena kuřačka, či zda má poruchu imnunity, ať již vrozenou či získanou. 

Od roku 2021 na preventivní prohlídce u gynekologa přibude bude nový moderní test – test na HPV DNA. Ten lékařům pomůže v ještě detailnějším vyšetření. Test bude rutině prováděn ženám mezi 35. a 36. rokem života a poté mezi 45. a 46. rokem života. Všechny ženy ve věku 46+ absolvují tento test jednou v životě. Test pomůže odhalit, zda je tělo infikované virem a zda existuje pravděpodobnost vzniku rakoviny děložního čípku.

V prevenci může zásadně pomoct očkování

To je nejúčinější v mladém věku, v době před začátkem sexuálního života. K nákaze HPV virem může dojít už při první sexuální zkušenosti a nemusí se přitom jednat přímo o pohlavní styk. Virus se přenáší i dotykem kůže nakaženého partnera na kůži v genitální oblasti. Očkování je vhodné až do 26 let věku. A pozor, očkování má význam i chlapců. HPV viry se mohou totiž vyvinout třeba i v rakovinu řitního otvoru. Očkování je tedy vhodné, když je muž gay, ale i když není. V páru tak může být alespoň jeden, kdo HPV vir nepřinese nebo jej nezíská.  

Sandra Špačková
foto: unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *