Výbava pro prvňáčka – na co nezapomenout?

Školní rok se nezadržitelně blíží a spolu s ním narůstá nervozita a kupí se otázky. Jaké to bude, jak to bude mrňous zvládat a nezapomněli jsme na něco? Každá škola poskytuje rodičům instrukce a doporučení, co mají pořídit a co se od nich očekává. Těmto seznamům věnujte pozornost, učitelé sami nejlépe vědí, co budou k výuce potřebovat, aby probíhala hladce a aby byly děti spokojené. Pokud jste seznam nedostali, ztratili nebo se zkrátka jen chcete ujistit, že v něm nic nechybí, přečtěte si následující řádky. 

Aktovka 

Alfou a omegou je správná aktovka či školní batoh. Na nákup s sebou určitě vezměte i dítě. Je totiž důležité, aby mu perfektně seděla a samozřejmě aby se mu líbila. Dítě si bude vybírat podle toho, co se mu líbí. Vy se však zajímejte o jiné parametry. Aktovka či batoh musí mít vyztužená záda a neměly by vážit více než 1200 gramů. Neméně důležité jsou také správné popruhy, ty by měly být široké, chybět by nemělo poutko na zavěšení. 

Uvědomte si, že že díte bude chodit do školy i ze školy za tmy, v šeru či v mlze, proto je důležité, aby měly reflexní prvky. Dobré je, když je aktovka polstrovaná a prodyšná. Pozornost věnujte také počtu kapes. Vejít se tam musí svačina, pití, penál, desky, učebnice a také nějaké ty drobnosti (jako např. kapesník), o kterých většinou nebudete mít ani tušení. 

Do tašky 

Do tašky je dobré dítěti přidat pevné desky na malé i velké formáty, které udrží sešity v dobrém stavu a zabrání zohýbaným rohům. Do desek přidejte alespoň 20 centimetrů dlouhé pravítko, aby se v tašce nezlomilo. Potřeba budou také desky na abecední a číselné kartičky – ty se prodávají buď jako 2v1 nebo jako dvě samostatné desky. Seznam sešitů, jejich počet a velikostí vám dozajisté dodá škola. Aby se sešity dožily konce školního roku, pořiďte k nim také obaly. 

Přezůvky 

Podobně jako aktovka jsou důležité i přezůvky, ke kterým nezapomeňte přibalit pytlík, aby si je dítě do něj mohlo vždy schovat a nehledalo je. Do pytlíku také může přibalit pláštěnku nebo lehký skládací deštník, pro případ, že by po skončení výuky pršelo. Jako přezůvky jsou doporučené jednoduché bačkory s pevnou podrážkou. Právě podrážka je velmi důležitá, uvědomte si, že děti o přestávkách neposedí a neustále pobíhají. 

Penál

Zatímco starší děti budou prosazovat pouzdra, prvňáčkům určitě pořiďte penál. Jedině tak bude mít dítě a i vy přehled o tom, co všechno s sebou má a co mu chybí, co je třeba doplnit, ořezat apod. 

Do penálu

Součástí penálu by měly být obyčejné tužky číslo 1 a 2. Chybět nesmí ani guma a ořezávátko. Hodit se může také krátké pravítko. Také pastelky děti jednoznačně využijí a pokud je pouzdro prostorné, koupit můžete i fixy či gelová pera. 

S výběrem psacího pera se poraďte s učiteli. Ti vám doporučí nejlépe to nejvhodnější. Dnes se již prakticky nepoužívají plnící pera, i když je stále možné je sehnat. Vhodnější budou modernější pera, ať už se jedná o takzvaná „Tornáda“ nebo ergonomická pera. Ergonomicky upravená pera totiž pomáhají dětem uvolnit ruku natolik, aby byla schopná psát plynule a nechytala je do rukou křeč. Tornáda pořiďte raději dvě a u plnících ergonomických per přidejte náhradní náplně.

Na svačinu 

Lahev na pití vybírejte takovou, aby byla lehká a aby se dítěti líbila. Když se mu bude líbit, bude ho chtít mít na dosah, a snadněji se rozpomene, že by se mělo napít. 

Lehká a nepříliš náročná na místo by také měla být krabička na svačinu. Ověřte si, že je dítě schopné ji samo otevřít a zavřít. Krabiček se bude hodit více, jednak je možné, že dítě občas nějakou zapomene, ztratí, ale někdy mu budete chtít dát bábovku, jindy krajíc chleba či musli tyčinku s jablíčkem. Vícero velikostí tak nemusí být naškodu. 

Tip: Malý ručníček s poutkem se bude dítěti hodit nejen před a po snězení svačiny, ale také po hodinách výtvarné výchovy. 

Na výtvarku

Na výtvarku se bude hodit kufřík, kam lze vše vyskládat. Dítě bude jednoznačně potřebovat základní výbavu, jako jsou měkké tužky, vodové barvy, temperové barvy a voskovky. K nim je třeba sehnat paletu a štětce několika druhů jak kulaté, tak ploché – v několika velikostech. Nutný je také kelímek na vodu a savý hadřík. Potřeba budou také nůžky, lepidlo a případě i tuš. Některé třídy využijí také křídy či modelínu. Nezapomeňte přibalit také zástěru či alespoň staré volnější triko. 

Do tělocviku 

Výbavu na tělocvik je dobré sbalit do pytlíku. Součástí by měly být cvičky nebo tenisky s bílou podrážkou. Venkovní sportovní boty již dítě pravděpodobně má, ty pak bude potřeba vždy přibalit, když budou zrovna potřeba. Do pytlíku přibalte obyčejné triko a kraťasy případně tepláky. 

  • Vybírejte školní potřeby se školákem! Netrvejte na tom, co dítě nechce. Povídejte si o tom, co se dítěti líbí a co vy si naopak nepřejete. Pamatujte ale, že vytoužený penál nebo zástěrka prvňáčkovi usnadní krok do úplně nového světa.

Martina Mlsná
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *