Proč se slaví mezinárodní den žen?
MDŽ je v našich končinách spojováno s komunistickým režimem. V tento den se v podnicích ženám v rámci utužování režimu rozdávaly karafiáty a muži to slavili zapíjením něčeho ostřejšího. Snad proto dnes tento svátek není příliš v oblibě.
Mezinárodní den žen je přitom celosvětový svátek a v jaké jiné době než dnes, kdy je emancipace na vrcholu, bychom jej měly slavit?
Za Mezinárodní den žen vděčíme americkým ženám pracujícím v textilním průmyslu, které se v březnu roku 1857 vydaly do ulic a stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek. Na jejich stávku navázaly v roce 1908 švadleny v New Yorku, které požadovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.
Na základě této demonstrace rozhodla ještě v květnu 1908 Socialistická strana USA, že Národní den žen bude připadat na poslední únorovou neděli. V té době to však ještě nebyl mezinárodní svátek a slavil se jen v Americe.
Dva roky poté navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky na demonstrace švadlen v USA. Následkem toho se v roce 1911 poprvé slavil Mezinárodní den žen v německy mluvících zemích a v Dánsku. Datum tohoto svátku bylo stanoveno na 19. března a ženy v tento den bojovaly na demonstracích za volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.
Zdroj: Managerka.cz
MDŽ se však dnes slaví 8. března. Důvodem je demostrace žen v Petrohradě v roce 1917, kdy ženy vyšly do ulic pod heslem “chléb a mír”. Po této demonstraci byl nucen car abdokovat a vláda schválila volební právo žen. Demonstarce se konala 23. února a toto datum v gregoriánském kalendáři připadá právě na 8. březen. Proto si tento svátek připomínáme právě v tento den.
Pokud se neobjeví muž, který by vám dal květinu či nějakou maličkost, dopřejte si radost sama! Buďme hrdé na to, že jsme ženami a že žijeme ve společnosti, kdy máme stejná práva jako muži a kde si můžeme dovolit být ženami bez jakéhokoli diktátu.
Jak si uděláte v den MDŽ radost vy?
autor: Veronika Effenbergerová
foto: pixabay.com