Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu
Venku čistí vzduch stromy, v našich domovech by to měly být pokojové rostliny. Jsou totiž přírodními čističkami vzduchu, které nepotřebují elekřinu a k životu jim stačí jen trocha naší péče.
I když dbáme na úklid a hygienu v domácnosti, stejně se v ní mohou nacházet nečistoty nejrůznějšího druhu, od zplodin z plynových spotřebičů, přes plísně, prach, ale třeba i formaldehyd z lakovaného nábytku. Množství škodlivin může být velké, aniž bychom to vůbec tušili a vést může k rozvoji alergií, astmatu či jiných potíží. Právě pokojovky jsou ideálními pomocníky v domácnosti, které tyto škodliviny pohlcují. Navíc rostliny zvhlčují a okysličují vzduch. V interiéru by měla být jedna rostina na každých 10 m2.
Jaké druhy pokojovek jsou dobrými čističkami?
Výběr druhu už je pak zcela na nás a na našem vkusu a že je nabídka pestrá. Od bonsají, přes palmy po kaktusy. Velmi pracovitými čističkami vzduchu jsou lopatkovec, fíkus, dracena, kapradina či třeba tchýnin jazyk.
Aby měly pokojovky dostatek síly na všechny funkce, které od nich žádáme a my se mohli kochat jejich vzhledem, potřebují péči. Dobrá půda, pravidelná zálivka nejlépe převařenou vodou, čistění listů od prachu a přihnojování. Každá rostlinka potřebuje trochu jiné podmínky. Nejlepší je si přečíst ke každému druhu jak na správnou péči. Obecně lze ale říct, že zalévat bychom měli zhruba jednou za týden, přhnojovat jednou za tři týdny a jednou za dva roky pokojovky přesadit. Toto samozřejmě neplatí pro všechny druhy, třeba kaktus by takové přehnané zacházení neocenil.
Tip: Jak správně zalévat rostliny?
Péče o pokojovky není nijak náročná a bát se toho nemusí ani začátečník, který se obává, že by byl vrahem květin. Pro začátek můžete začít nenáročnými druhy jako aloe vera, čínská růže nebo již zmíněný lopatkovec. Tyto druhy jsou velmi nenáročné samorosty a jejich pěstování vám půjde samo.
Sandra Š.
foto: unsplash