Mušky v květináči – jak se jich konečně zbavit

Mušky poletující všude po bytě umí pěkně znepříjemnit život. Nezdráhají se k vletět do nosu, oka, jídla, poletovat před monitorem, chodit po oknech, zkrátka se vyskytují všude. V domácnosti kvůli nim často nastává smutek, jejich jméno smutnice je tak naprosto na místě. 

O koho vlastně jde? 

Bradysia paupera aneb smutnice jsou 2 až 4 mm velké černošedé mušky. Rostlinám zpravidla nijak neublíží, ale pohled na zelené listy obsypané muškami není zrovna k popukání. Samičky kladou vajíčka do vlhké zeminy. Z vajíček se pak líhnou larvy. Larvy mohou mít zhruba 7 mm a jsou bílé či průhledné s černou hlavičkou. Larvy smutnic se živí odumřelými částmi rostlin a když dojde k jejich přemnožení, napadají i živé kořeny rostlin. A to už je pořádný problém.

Jakmile zpozorujeme větší množství smutnic, je třeba zasáhnout

Nejlepší je samozřejmě prevence. Tou je rostliny pravidelně přesazovat a dbát na to, aby hlína nebyla přemokřená. Rozhodně není dobré zalévat rostliny každý den trochu. Zalévat by se mělo, až zemina uschne. Teprve poté dopřejme rostlině zálivku. Smutnicím totiž suchá hlína nesvědčí.

Pokud není mušek mnoho, pomoct mohou lepivé terčíky, které zapíchneme do hlíny (tak, aby se nedotýkaly rostliny) a necháme několik dní, mušky se na lep chytí a nemohou dále létat, rozmnožovat se a otravovat nám život. To ale neřeší, když už je jejich invaze rozsáhlejší.

V květinářstvích a zahradnictvích lze zakoupit chemické postřiky, ty ale v interiéru příliš používat nedoporučujeme. Je to chemie, kterou není radno dýchat. Podle vlastní zkušenosti navíc nefungují.

Babské rady doporučují do květináčů dát stroužek česneku či přidat trochu kávové sedliny. Ani toto se nám příliš neosvědčilo.

Co se nám opravdu osvědčilo, bylo zasypání povrchu zeminy křemičitým pískem (zakoupeným v zahradnictví za pár korun). Do pár dnů bylo po problému. Mušky a larvy se jednoduše udusily. Po pár dnech jsme písek odstranili a mušky se k životu neprobraly.

Máte nějaký jiný trik, jak se smutnic v bytě zbavit? Podělte se o zkušenosti.

Veronika Effenbergerová
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *