Ložnice – co by v ní v žádném případě nemělo být?
Ložnice často bývá místností, kam se leccos schová. Od koše s vypraným prádlem, přes počítačový stůl, rotoped, či nevyužité krabice. Přesně tak by to ale vypadat nemělo. Proč? Ložnice je totiž místnost, kam chodíme odpočívat po náročných dnech, kde se léčíme, když nám není dobře, ale také místnost, kde si užíváme intimní chvilky a kde plodíme děti. Je to prostor, který po probuzení vidíme jako první. A ruku na srdce, to první, co po ránu chceme vidět, určitě nejsou přebytečné věci, u kterých nevíme, co s nimi.
Jak by měla být zařízená ložnice?
Ideálně zařízená ložnice je ta, ve které se nachází jen to nejnutnější. I když nejste zastánci minimalismu, zrovna ložnice je místností, kam se tento styl opravdu hodí.
V ložnici totiž není potřeba nic víc než kvalitní postel, noční stolky pro umístění budíku a případně i knihy a brýlí a pokud nelze jinak i šatní skříň. Pokud však máte v bytě prostor, je vhodnější umístit šatní skříň mimo ložnici. Místnost bude vzdušnější a bude se v ní lépe dýchat.
Pro kvalitní spánek je zapotřebení čistý vzduch a absence elektroniky. Do ložnice nepatří ani počítač, ani televize a pokud možno ani mobilní telefon. Všechny tyto přístroje vyzařují modré světlo, které negativně ovlivňuje hladinu spánkového hormonu – melatoninu.
Aby se zklidnila i mysl…
Do ložnice nepatří ani cvičební nástroje jako činky, rotoped či běhací pás. Ložnice by v nás měla nabudit absolutní zklidnění.
Ložnice mnohdy bývají velmi malé místnosti a každý ví, že zrcadlo může prostor opticky zvětšit. Ovšem pozor, zrcadla do ložnice nepatří. Mohou totiž vyvolávat pocit, že člověk není v místnosti sám, a to nám na klidu nepřidá. Z pocitového hlediska není vhodné ani umístění předmětů nad postel. Jako například těžký lustr, i ten může naše podvědomí rušit v odpočinku.
Dalšími rušivými elementy se v ložnici mohou stát i příliš výrazné barvy, lapače prachu, či příliš extravagantní doplňky.
Sandra Špačková
foto: pixabay.com