Jak se zbavit pavouků?
Pavouk. Co se vám vybaví, když se tohle slovo vysloví? Pro někoho to znamená křik a útěk. Jiní si zase vybaví proces, který nemá nikdo rád – vymetání pavučin. Jeden den pavučiny vymetete a druhý den tam jsou znovu. Pro někoho jiného to zase znamená, že se bude muset pavouka zbavovat a zneškodnit ho. Stalo se vám někdy, že jste si chtěli jít večer lehnout nebo jste se naopak ráno probudili a byl ve vaší blízkosti pavouk? Většina z nás, asi zvládne to, že pavouci budou v přírodě nebo na naší zahradě, ale doma nebo v práci je dvakrát rádi nemáme.
Z průzkumů vyplývá, že strach z pavouků, nebo dokonce arachnofobie, se začíná tvořit už u malých dětí. Podle psychologů se pavouků bojíme například proto, že se pohybují pro nás nevyzpytatelně. Další důvod může být kvůli jejich tvaru a barvě. Například ve Velké Británii je strach z pavouků vůbec nejrozšířenější fobií.
I když se pavouků většina z nás bojí, tak pouhých 7 druhů z 63 000 celkově, může být pro člověka nebezpečných. Boj s pavouky se může zdát nekonečný, ale dá se s nimi účinně bojovat, a dokonce jejich výskytu předcházet. Jak tedy na pavouky?
Jak se pavouků zbavit, když už je máme doma?
Jak všichni víme, pavouci mají rádi hmyz a teplo. Proto se stahují po celý rok do našich domovů. V zimě a na podzim se k nám pavouci vydávají hlavně kvůli teplu, na rozdíl od letních a jarních měsíců, kdy zase všichni bojujeme s hmyzem, který u nás hledá potravu. Jednoduše řečeno, tam kde je kořist, tam se stahuje i lovec.
Zbavit se můžete pavouka tím, že ho vynesete třeba v hrnečku nebo v papírovém ubrousku. U tohoto způsobu nemůžete mít ale jistotu, že se pavouk zase nevrátí. Dají se použít i různé účinné dýmovnice nebo funkční paralyzující spreje, které téměř ihned pavouka, ale i jiný hmyz, zmrazí na teplotu cca -45 °C a následně zabijí. Často používanou metodou bývá také vysavač. Zde je sice malá pravděpodobnost, že pavouk vyleze ze sáčku, ale nijak se výskytu dalšího pavouka nezabrání. Těmito způsoby se pavouků můžeme zbavit nebo alespoň udělat kroky proti jejich dalšímu šíření.
Jak výskytu pavouků předcházet?
Proti pavoukům můžete použít například různé spreje. Tyto spreje nejenže se samotného pavouka zbaví, ale dokonce zabrání tvorbě nových pavučin. Mají navíc dlouhotrvající účinek a taky takzvaný reziduální neboli doznívající efekt, a to jak na pavouky, tak na jejich larvy. Velice účinnou zbraní v boji proti pavoukům, ale i jinému hmyzu jsou tzv. ultrazvukové odpuzovače. Znáte ten nepříjemný zvuk, když se škrábne vidličkou o talíř nebo nehty o tabuli? Tyto odpuzovače vydávají podobně nepříjemný zvuk, který je pro pavouky velice dráždivý, a tak raději prostory opustí. Nemusíte se bát, že by odpuzovače vadili i vám. Pro nás lidi je tento zvuk neslyšný. Použít je můžete jak do domů, tak do středních místností jako jsou kanceláře. A pokud se chcete zbavit pavouků ve větších místnostech jako jsou sklepy, garáže nebo půda, sehnat se dají speciální spreje i na tyto prostory.
Na pavouky se dá jít také přírodnější cestou, která ale nemusí být vždy 100%. Dá se toho docílit tím, že uděláte svojí domácnost pro pavouka méně lákavou. Jelikož mají pavouci rádi přeplněné a tmavé prostory, doporučuje se proto udržovat pořádek nejen doma nebo na pracovišti, ale také na zahradě. Jeden z hlavních způsobů účinného boje proti pavoukům, je uklízet prach, protože pavoukům nejenže nevadí, ale mají ho dokonce rádi. Rádi se schovávají tam, kde se schovává hmyz. Mezi jejich oblíbené úkryty na zahradě patří různé úložné prostory, naskládané dříví nebo spadané listí či hromádky trávy.
Snadnější cestou, jak vyzrát na pavouky, mohou být tři ingredience, které pavouci nesnáší. První z nich je máta. Máta působí jako přírodní repelent nejen na pavouky ale i na jiné brouky a hmyz. Proto je dobrým nápadem si mátu vypěstovat třeba na zahradě, ale i doma. Druhá ingredience, která pomáhá s bojem s pavouky, ale i špínou a plísněmi, je vinný ocet. Ten obsahuje kyselinu octovou, která vadí i jiným škůdcům. Nejlepší je smíchat stejný díl vody i octa a jejich roztokem vystříkat preventivně celý dům, ale hlavně kuchyň nebo otvory, kterými se mohou pavouci dostat do domu, jako jsou okna a dveře. Třetí věcí jsou citrusy. Na rozdíl od octa u citrusů stačí, když budou prostě v misce na sole. Jejich slupkami se dá natřít okolí dveří nebo oken. Dají se také přes noc vylouhovat s octem a vodou, a tím zvýšit účinnost roztoku.
Jedno je jasné. Bojovat s pavouky budeme muset pořád. Ale jejich výskytu se dá účinně předcházet. Ať už zkusíte boj přírodní nebo více chemickou cestou, je potřeba nadále dělat potřebná preventivní opatření.