Jak by měla vypadat svatební kolona? 

Kolona nazdobených a troubících aut ke svatbě neodmyslitelně patří. Je to praktické řešení jak na svatbu dostat všechny včas, a bez toho, aniž by se někdo ztratil, atmosféru navíc provází naprosto skvělá atmosféra, kterou si užijí snoubenci, všichni svatebčané i okolojdoucí. Ve svatební koloně nejezdíme každý den, a proto málo kdo přesně ví, kdo a v jakém pořadí v ní správně jede.

Jaké je správné pořadí aut v koloně?

Svatební kolona aut vyjíždí od bydliště nevěsty a jede k místu obřadu. Z obřadu na hostinu se na etiketě již tolik netrvá. Pokud však novomanželé chtějí dodržet tradice se vším všudy, je dobré vědět, že i cesta na hostinu má svá pravidla.

Cesta na obřad 

První vůz – ženich a maminka (případě ten, kdo jej povede k oltáři)
Druhý vůz – maminka nevěsty a otec ženicha
Následující vozy – rodina a přátelé – zde neplatí striktní pravidla 
Předposlední vůz – svědci nevěsty i ženicha 
Poslední vůz – nevěsta a otec nevěsty 

V každém z vozů platí, že nejčestnějším místem je pravé zadní sedadlo, a na to usedají ženy. Tedy všechny příbuzné, obě maminky, svědkyně a samozřejmě nevěsta. 

Cesta z obřadu na hostinu 

Svatební kolona s novomanželi by měla být seřazena následovně:

První vůz – novomanželé
Druhý vůz – rodiče nevěsty
Třetí vůz – rodiče ženicha 
Čtvrtý vůz – svědci 
Další vozy – ostatní svatebčané

Pravidla pro jízdu svatební kolony 

Řidiči všech aut by měli jet maximálně ohleduplně k běžnému provozu. Jede se spíše pomalejším tempem, ale přitom tak, aby neomezovali provoz. 

Pomalejší by jízda měla být proto, aby byla cesta bezpečná, aby v rámci možností mohla kolona jet pospolu, a v neposlední řadě kvůli výzdobě. 

Ačkoli jsou ostatní účastníci provozu většinou tolerantní, nelze na to spoléhat a vždy je nutné se řídit dopravními předpisy, a to i na křižovatkách. 

Vždy platí, že Vůz pro nevěstu přijíždí na místo jako poslední a že nevěsta z vozu vystupuje teprve, až jsou všichni svatebčané venku ze svých vozů. Nevěstin vůz parkuje tak, aby to nevěsta měla k obřadní síni ze všech svatebčanů nejblíže. Řidič nevěstě vždy pomáhá při vystupování. 

Proč se na svatbě troubí?

Během jízdy na obřad i po obřadu se může troubit klaksony. Troubení nahradilo řehtání koní, práskání bičem a cinkání zvonečků z dřívějších dob a jeho úkolem je, odehnat od snoubenců zlé duchy. 

 

Článek vznikl ve spolupráci s Vůz pro nevěstu.
foto: unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *