5 tipů jak se v horku ochladit
Před horkem se neschováme. Dočasný úkryt možná najdeme v klimatizovaných prostorách, ale v nich se nemůžeme schovávat věčně. Jaká jsou doporučení, abychom si ve vedrech nepřivodili kolaps?
Vyhněte se zátěži
I když patříte mezi ty, kteří neposedí, je v parných dnech důležité zvolnit. V těchto dnech byste se měla vyhnout pracovní i sportovní zátěži. Pokud vám to nedá nebo se povinnostem nevyhnete, je dobré je přesunout do chladnější části dne. Nejlépe tedy na časné ráno, kdy ještě nejsou ulice a budovy vyřáté a vzduch je chladnější. V teplých dnech byste si měla dopřát častější přestávky a využít je k protažení, napití se a ochlazení.
Hlídejte si tekutiny
Když je teplo, všem se asi vybaví dostatek tekutin. Přesto však stále hodně lidí příjem tekutin podceňuje. Nebuďte mezi nimi. Nikde není psáno, že u sebe neustále musíte mít lahev s vodou, ale pravidelně se pít je určitě potřeba. Nestačí pít, až když vám začíná být mdlo nebo bolet hlava. V práci i doma před sebou mějte lahev vody, aby vám to připomínalo, že byste se měli napít. Pijte hned, když pocítíte pocit žízně nezapomeňte se napít, i když zrovna žízeň nemáte. Pijte nejlépe vodu i tu minerální či bylinné čaje a nikoli slazené nápoje. Ty mohou v horku způsobit bolesti břicha. Vhodné také nejsou studené nápoje. Ty totiž vyvolávají pocení. Ani horké nápoje nepomohou a i po těch se budeme potit. Nejvhodnější jsou vlažné nápoje.
Jak se osvěžit?
Říkáte si, jak se ochaldit, když ne studeným pitím? Dobré je ponořit na chvíli lokty do studené vody. Kromě loktů ale ochlazujte i nohy. Nohy si čas od času osprchujte studenou vodou a pokud nejste doma, ochlazujte je třeba přiložením něčeho studeného. V práci si můžete dát do mrazáku třeba vlhčené ubrousky a těmi pak nohy otírat. Nevěřitelně se vám uleví.
Dejte přednost bavlně
V teplých dnech v šatníku nesahejte po umělých příměsích, ale raději upřednostněte bavlnu. Ano, krčí se, ale je to ten nejpohodnější materiál do horka. Odvádí pot, saje a chladí, co víc si přát? Místo kalhot si oblečte sukni, klidně i dlouhou, v klimatizované místnosti na vás nepotáhne, ale venku, když zafouká, je to velmi příjemné.
I když se snažíme mít toho na sobě co nejméně, nezapomínejte na pokrývku hlavy, klobouky jsou in, tak proč se elegantně nechránit před ostrými paprsky?
Vyzrajte na zdravotní komplikace
Ve celkém horku se hodně potíme. A to může vést k řadě zdravotních problémů. Možná je znáte i vy, častá bývá například vyrážka z přehřátí. Objevuje se zpravidla na hrudníku, krku, pod prsy, v kolenní jamce, podpaží apod. Pokud se i vám něco podobného objeví, nesahejte po žádných mastích. Ty by průběh jen zhoršily. Kůži ošetříte a udžíte v suchu zásypem. Navíc je pak dobré mýt se jen vodou a vyhnout se používání kosmetických přípravků. Budete-li k postižené kůži, šetrné, vyrážka za pár dní odezní.
Další zdravotní komplikací pak bývá natékání nohou. Tomu zabrání pitný režim, chození, i kdybyste měla chodit po kanceláři o přestávkách do kola a při sezení si nohy vyvýšit.
Jak pomoct při kolapsu z horka?
Svědkem kolapsu z horka můžeme být nejen u vody, ale klidně i ve městě nebo v práci. Vždy je nutné zachovat chladnou hlavu a poskytout první pomoc.
Nejprve zjistíme, zda je dotyčný při vědomí, zda dýchá a zda mu tepe srdce.
Pokud ne, zakloníme mu hlavu, zkontrolujeme, zda nemá zapadlý jazyk a neprodleně začneme s masáží srdce a voláme záchrannou pomoct na lince 155, tam nás operátoři navedou, jak si dále počínat.
Pokud ano, zkusíme jej přesunout do stínu a ochadit ho. Dát mu napít, nelépe čisté vody, velmi pomáhá ochlazovat jej sudeným obkladem. Dále je na místě zvednout mu nohy, tím se totiž nahrne krev zpět do mozku. To se doporučuje i v případě, že člověk dýchá, ale je v bezvědomí. Pokud člověk na ochlazování nereaguje a bezvědomí trvá, nebo do něj člověk naopak upadne, je nutné volat záchrannou službu.
Sandra Špačková
foto: pixabay.com