Jak reagovat na špatné vysvědčení?

Vysvědčení se blíží a máte tušení, že známky vašeho dítěte nebudou takové, jaké byste si představovali? Vzpoměla jste si na to, jak vám bylo, když jste domů nesla špatné známky vy? Přemýšlíte, jak se bude dítě cítit a jak byste měla na známky zareagovat? 

Začněte u sebe

Jako u všeho i zde platí, že nejprve musíme začít u sebe. Postoj k výkonu dítěte se totiž odvíjí od postoje rodičů. Pokud dítě ví, že když donese špatnou známku z pololetního testu a vy s ním kvůli tomu týden nemluvíte a udělíte nějaký zákaz, je pravděpodobné, že se špatným vysvědčením zrovna nepoběží domů se pochlubit a určitě jej napadne, jak se asi budete tvářit a co ho čeká. Pokud se v tomto příkladu poznáváte, dejte s předstihem dítěti dostatečně jasně vědět, že ať bude jeho vysvědčení jakékoli, nemusí se bát přijít, vy ho budete mít pořád rádi a ve vztahu se nic nezmění. 

Když dojde na špatné známky, nejdříve bychom se měli zamyslet, jestli se jedná o zhoršení situační a může za to třeba nějaká indispozice, anebo zda roli hraje třeba zvýšení psychické zátěže. 

Máte opravdu reálná očekávání?

V další řadě je třeba se zamyslet nad tím, jaké jsou oprávněné nároky. Každému by se líbilo, kdyby jeho dítě bylo jedničkářem od první třídy až do vysoké školy. Jenže to není v naprosté většině vůbec reálné. Každé dítě je jiné, každé baví a jde mu něco jiného a dvojky a horší známky rozhodně neznamají, že z dítěte vyroste budižkničema. Vědomí, že není nic lepšího než jednička, se pro dítě může stát enormní zátěží a může se vyvinout v domnění, že celý život musí podávat jen stoprocentní výkon a vše jiné je špatně. Jak byste se v této kůži cítila vy? Dobře proto zhodnoťte, jaká očekávání jsou opravdu reálná. 

Příčiny „selhání” mohou být různé. Dítě mohlo mít potíže s konkrétní látkou, s učitelem, může se při testech a zkoušení cítit ve stresu, mohla se u něj vyvinout dysgrafie, nemuselo být dobře motivováno a ve výčtu by se dalo ještě dlouho pokračovat. Jako rodič určitě brzy přijdete na to, v čem to vězí. 

Neukvapujte se

Při pohledu na špatné vysvědčení si dejte pozor na to, abyste se neechala strhnout emocemi. Pokud to opravdu nebude dobré, nejprve vychladněte. Nechte si projít hlavou jak zareagujete a pak teprve se k tomu vyjádřete. Odpustťe si hlášky typu: „No to ses teda moc nepředvedl(a). Víš, že to znamená, že jsi s hraním her skončil(a). Pamatujte na to, že motivace a odměna je vždy účinnější než trest, a to i ve chvíli, kdy byste své dítě nejradši přetrhli. 

Jakmile vychladnete, promluvte si o tom a zkuste se dohodnout na tom, jak se budou známky zlepšovat, pokud je to reálné. a pokud ne, zaměřte se na to, aby dítě bylo aktivní, mělo o učení i tak zájem. I trojkař se zdravým sebevědomím a poselstvím z dětství to může v životě dotáhnout dál, než jedničkář, který nebude umět zvlástat životní prohry. 

-MM-
foto: unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *